Вирощування цитрусових вдома

Плодоносні кімнатні культури завжди були в пріоритеті у квітникарів. Легко можна виростити полуницю, томати або огірки. Але особливо цінуються цитрусові кімнатні рослини. Як правильно доглядати за цитрусами вдома?

Які цитруси можна виростити вдома

Вирощування цитрусової кімнатної рослини подвійно вигідно: порадує не тільки декоративний вигляд деревця, а і їстівні, неймовірно смачні й корисні плоди.

Серед найпопулярніших цитрусових для вирощування вдома лимони та лайми. Вони найбільш пристосовані до кімнатних умов, щорічно плодоносять, а смакові якості плодів завжди на висоті.

Лимони та Лайми, вирощені на підвіконні, мають ряд переваг:

 • ніжні, білі квіти з неперевершеним ароматом;
 • листя не тільки декоративне, але і виділяє фітонциди — природні протимікробні речовини;
 • свіжі плоди потрібного розміру і форми неймовірно корисні, мають насичений смак і аромат.

Серед поширених сортів лимонів:

 • Київський великоплідний — відрізняється високою врожайністю (маса плода понад 500 г) і гроновим розташуванням лимонів. Деревце досягає висоти у 2 м.
 • Еврика — сорт з великими плодами, добре росте в кімнатних умовах. Дерево середньоросле, до 1,5 м.
 • Пандероза — великоплідний сильнорослий гібрид, який в кімнатних умовах може досягати 2 метрів. Плоди неймовірно великі, близько 400 г, мають товсту, горбисту шкірку.
 • Павловський — один з найпоширеніших сортів, полюбився своєю компактністю (близько 1 м) і великими, смачними плодами.
 • Новогрузинський — урожайний сорт висотою до 1,8 м. Плодоношення дворазове, плоди великі, з кислинкою.
 • Мейєра — компактний сорт з округлою кроною. Плоди дрібні, з дуже тонкою кіркою, привернуть неймовірним ароматом і соковитою мякотою.

Крім лимонів і лайм, виростити вдома можна:

 • мандарин;
 • цитрон;
 • апельсин;
 • кумкват;
 • каламондін;
 • грейпфрут.

Велика частина з них вирощуються заради декоративної листя або яскравих, красивих, але не завжди смачних плодів.

Особливості догляду за цитрусовими рослинами

Цитруси вимагають до себе уважного ставлення і дбайливого догляду. На грубі помилки культура відреагує пожовтінням і опаданням листя.

Ґрунт і горщик

Для цитрусових кімнатних культур важливим фактором активного росту і розвитку є правильно підібраний горщик і ґрунт. Місткість для вирощування краща глиняна. Глина забезпечує рівномірний газообмін по всій поверхні горщика, є природним матеріалом. Обов'язкова наявність дренажних отворів на дні місткості, а також дренажного шару з глиняних черепків, керамзиту або гальки.

Для посадки саджанця бажано використовувати спеціальний ґрунт для цитрусових культур. Він повинен бути пухким, живильним, легким. Садова земля для рослини не придатна, оскільки містить шкідників і спори грибків. Коренева система цитрусів дуже вимоглива: в глинистому ґрунті вона загниє через недостатнього газообміну, а в піщаному — швидко пересихає при несвоєчасному поливі.

Полив

Контроль над вологістю ґрунту — основна складність в вирощуванні цитрусів. Необхідно поливати рослину в міру підсихання верхнього шару ґрунту. Занадто частий полив стане причиною гниття коренів. Недолік вологи також небезпечний для цитруса. Рослина реагує на посуху пожовтінням і скиданням листя. Для поливу використовують м'яку, відстояну воду.

Підживлення

Здоров'я цитрусів неможливо без регулярного внесення підгодівлі. Найкраще використовувати спеціальні склади для цитрусів. У них калій, азот і фосфор підібрані в необхідних для культури пропорціях.

Підживлення вносять раз в 7-10 днів, чергуючи кореневі й позакореневі способи. Найкраще цитруси реагують на органічні сполуки. Рекомендовані добрива на основі курячого посліду (Курник) і комплексні безхлорні добрива (Майстер).

На нестачу поживних елементів вказує зміна забарвлення листя: поява контрастних прожилок, збліднення або пожовтіння листових пластин. Зростання рослини сповільнюється, бутони й зав'язі опадають.

Вологість

Недостатня вологість повітря в кімнаті — причина появи шкідників на цитрусах. Можлива поява павутинного або червоного цитрусового кліща, які швидко розмножуються і послаблюють рослину, висмоктуючи соки з листових пластин. Обприскують культуру 1-2 рази на день, або встановлюють горщик на піддон з галькою (керамзитом) і водою. Вода не повинна досягати дренажних отворів на дні місткості.

Освітлення

Рослину розміщують на самому сонячному місці. Цитруси слід притіняти в спекотні полуденні часи, тому що прямі сонячні промені можуть стати причиною появи опіків на листках. Можна розмістити цитрусові кімнатні культури на східному або західному вікні, а також на південному — в тіні більше сонцелюбних рослин.

Зимівля

У зимовий період цитруси відчувають нестачу освітлення, тому рекомендується влаштувати для них період спокою. Для цього температуру знижують до 15-18 градусів, зменшуючи частоту поливів. Взимку добрива вносять не частіше 1 разу на місяць.

Деякі сорти цитрусових культур реагують на скорочення довжини світлового дня листопадом. Частина листя жовтіє й опадає, однак з настанням весни рослини знову покриваються листям.

Захист від шкідників і хвороб

Неправильний догляд призводить до зниження імунітету цитрусів, розмноженню шкідників і появи хвороб.

Найбільш небезпечні комахи для культури:

 • тля;
 • щитівки;
 • павутинний кліщ;
 • червоний цитрусовий кліщ;
 • борошнистий червець.

Боротьбу зі шкідниками слід починати без зволікання при виявленні перших ознак їх життєдіяльності. Для обробки використовують препарати-інсектициди — Провадо, Фитоверм, Актеллік, Актара.

Поширені хвороби цитрусів:

 • антракноз;
 • коренева гниль;
 • фітофтороз;
 • рак цитрусових;
 • бородавчаста.

Для профілактики та лікування застосовують фунгіциди — Фундазім, Фундазол, Фітоспорін та інші. Дозування і кратність обробок підбирають в залежності від тяжкості захворювання і рекомендації виробника, зазначену в інструкції.

Дотримання деяких правил вирощування цитрусових кімнатних культур дозволить отримати здорову рослину, яка щорічно радує ароматними плодами. Якщо домашнє утримання цитрусів викликає у вас труднощі, зверніться до менеджерів нашого інтернет-магазину. Вони детально розкажуть про тонкощі догляду за деревцем, допоможуть з вибором сорту лимона і лайма.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід