Жива огорожа
Жива огорожа - елемент дизайну ділянки, що використовується для розмежування простору. Вона складається з часто, рядами посаджених кущів або дерев, рідше - з трав'янистих культур. Як організувати живопліт на ділянці?
Які кущі вибрати для живоплоту
При підборі рослин для живої огорожі слід відштовхуватися не тільки від їх зовнішнього вигляду, але і від кількох інших факторів - невибагливість, придатність до стрижки та ін.
Крім того, рослини підбирають відповідно до виконуваних функцій:
- якщо потрібно щільна огорожа, необхідна для захисту від цікавих очей або від вітру, підбирають високі культури з густою кроною, що добре переносять обрізку;
- якщо жива огорожа грає роль захисту, забору, то висадити можна колючі культури;
- для затримки снігу на ділянці і розмежування зон використовують низькорослі культури;
- створити фон для ділянки або приховати невдалі види допоможе огорожа з швидкозростаючих рослин.
Важливо враховувати, що листяні культури на зиму втрачають декоративність і не можуть виконувати частину функцій, в той час як хвойники декоративні круглий рік.
Середньорослі огорожі
Високорослі огорожі створюють із дерев і кущів. Така огорожа використовується тільки на великих ділянках, оскільки висота культур перевищує 4-5 метрів.
Тому найпоширенішим видом живоплотів є середньорослі, де висота рослин варіюється від 2 до 3 метрів. Їх можна розміщувати всередині ділянок або по їх краю, якщо розміри ділянки невеликі.
Вибір рослин великий:
- Дерен. Рослину використовують як для формованих, так і для вільно зростаючих огорож. Є сорти з строкатим, зеленим, жовтим листям. Не втрачає дерен декоративності і взимку: його червоні гілки контрастують зі снігом.
- Бузок. Культура добре переносить стрижку, невибаглива, неймовірно приваблива під час цвітіння. Для огорожі можна використовувати і декоративно-листяні сорти.
- Верба. Кущові форми верби стануть відмінним фоном при рядовій посадці. Густе листя, придатність до стрижки роблять її незамінною при створенні живоплотів.
- Калина. Культура славиться не тільки корисними плодами, а й високою декоративністю в рядових посадках.
- Бузина червона. Розлога крона рослини хороша в природному вигляді і після обрізки. Декоративна завдяки листам, квіткам і яскравим плодам.
- Пухироплідник калинолистяний. Швидкозростаюча культура, добре переносить стрижку. Листя декоративні протягом усього теплого сезону.
- Туя західна. Різні сорти туї істотно відрізняються висотою - від 0,5 м до 5 м. Однак найбільш придатні для огорож пірамідальні різновиди з густою кроною, висота яких близько 2-3 метрів.
Низькорослі огорожі
Невисокі огорожі досягають висоти 1-2 метрів. Вони можуть використовуватися для зонування ділянки, як декоративний елемент.
Висаджують:
- Дейція шорстка. Навіть неформованих крона дейції виглядає чудово, особливо в період цвітіння, коли рослина покривається безліччю білих або рожевих квіток.
- Верба Хакуро Нашикі. Унікальна верба, яка швидко формує кулясту крону.
- Магонія падуболистна. Невибагливий вічнозелений кущ декоративний круглий рік: взимку він прикрашений глянцевим листям, навесні - жовтими квітками, а влітку і восени - неїстівними ягодами.
- Форзиція середня. Особливо хороша огорожа з форзиції навесні, при її цвітінні.
- Бірючина. Рослина характеризується повільним зростанням, густою кроною, тому ідеально підходить для живоплотів. У висоту досягає 1,2 м.
- Троянди. Різноманітність сортів і придатність рослин до стрижки зробили їх популярними в організації живоплотів.
- Вейгела. Кущ росте повільно, проте неймовірно декоративний під час цвітіння влітку.
- Барбарис Тунберга. Неймовірно красивий чагарник, листя якого пофарбовані в залежності від сорту в будь-які відтінки зеленого, жовтого, червоного. Особливість культури - багато колючок і яскраво-червоні ягоди.
Бордюрні огорожі
В якості бордюрних живоплотів використовуються рослини, чия висота не перевищує 1 м.
Відповідні рослини:
- Кизильник горизонтальний. Його висота рідко перевищує 60 см. Особливо декоративний кущ восени, коли листя набуває червоно-помаранчевого відливу.
- Спірея японська. Карликова рослина прекрасно формується, невибаглива. Залежно від сорту листя рослин може мати всі відтінки зеленого, жовтого і червоного.
- Самшит. Дрібнолистяний повільнорозтущий вічнозелений кущ декоративний круглий рік, добре піддається формуванню.
- Ялівці. Щільна розлога крони ялівцю чудово підходить для живоплотів.
Коли садити живопліт
Посадку рослин для живої огорожі краще здійснювати навесні, до початку сокоруху, якщо обрані рослини - вкорінені живці або саджанці з відкритою кореневою системою. В цей час рослини легше переносять пересадку, менше хворіють, відсоток їх приживлюваності - найвищий.
Однак якщо рослини для живоплоту вирощені в контейнерах, то висадку їх проводять протягом усього сезону - з ранньої весни до осені. Рекомендується вибирати саджанці із закритою кореневою системою, оскільки при їх посадці земля не порушується.
Коли обрізати живопліт 
Чіткість форм і доглянутого вигляду живоплоту - результат регулярних обрізок. Завдяки їй крона рослин стає густішою, щільною.
У підрізки потребують як листяні, так і хвойні культури.
Їх формують у форми:
- прямокутника;
- конуса;
- кулі;
- трапеції;
- складних художніх елементів.
Формування молодої огорожі проводять не рідше двох разів на рік:
- в кінці червня вполовину вкорочують молоді, зелені пагони, стимулюючи їх розгалуження, зростання бічних гілок;
- в кінці літа або початку осені - всі пагони поточного року обрізають до довжини 7-10 см.
Якщо огорожа досягла бажаних розмірів, то стрижку проводять частіше, особливо при високій силі зростання - раз на місяць. У дорослих рослин рекомендується періодично повністю видаляти товсті, старі гілки для омолодження огорожі.
Якщо рослини в живоплоту ростуть без формування крони, то їх підрізають навесні, видаляючи лише зламані і сухі пагони.
Жива огорожа розмежує, замаскує або підкреслить виділені на ділянці зони. Для її посадки слід вибирати культури, добре переносять обрізку, щоб підтримувати їх високу декоративність.