Озимі посадки: особливості та переваги посіву під зиму

порадиВосени настає закінчення садового сезону: урожай зібраний, грядки очищені. Але навіть з встановленням холодної погоди садівники не розслабляються. Адже вже зараз можна подбати про врожай майбутнього року, посіявши деякі культури під зиму. У чому особливості підзимового посіву?

Переваги посадки під зиму

Садівники все частіше вдаються до підзимового посіву, оскільки озимі посадки мають ряд переваг.

Переваги посіву овочевих культур і зелені під зиму:

 • Урожай дозріває на 2-4 тижні раніше. Якщо при весняній посадці для початку робіт доводиться чекати прогріву і підсихання землі, то при осінній сівбі до цього часу озимі культури вже дадуть сходи.
 • Отримання раннього врожаю і раннє збирання гички з грядки дозволяє отримати два врожаї з ділянки за сезон. 
 • Ті, що пережили зиму насіння проходять природну стратифікацію, тому відрізняються дружними, міцними і здоровими сходами.
 • Можливість заощадити час на посіви навесні - в жарку для садівників пору.паростки моркви

Врожайність озимих культур нітрохи не нижче, ніж при весняному посіві. Однак насолоджуватися власною зеленню або овочами можна набагато раніше.

Які культури садять під зиму

Для підзимового посіву підійдуть не всі культури і сорти. Перевагу варто віддавати ранньостиглим гібридам і сортам. 

 1. Морква. Насіння загортають на глибину до 4 см. Рання морква хороша в свіжому вигляді, не зберігається. Урожай збирають вже в червні.
 2. Буряк. Насіння здатні проростати навіть при злегка позитивних температурах. Тому варто дочекатися стійкого похолодання для посіву. Між рослинами залишають не менше 5 см, між рядами - від 20 см. Коренеплоди можна прибирати вже в кінці травня.
 3. Редис. Культура відноситься до холодостійких, тому посіви слід відкласти до встановлення стабільної температури близько 0 градусів. Насіння загортають на 2-3 см, перевагу віддають ранньостиглим сортам і гібридам. На початку травня продукція вже готова до збирання.
 4. Ріпа. Сіяти ріпу можна за тиждень-два до холодів. Ранні сходи ріпи захищені від хрестоцвілої блошки: комаха стає активною до моменту дозрівання врожаю - в травні.
 5. Капуста. Під зиму культуру сіють не часто, оскільки сходи можуть постраждати від весняних морозів. Сіяти можна пекінську, цвітну, білокачанну капусту і брокколі.
 6. Цибуля. До настання зими можна посіяти насіння будь-якої цибулі - порею, батуна, багатоярусної, ріпчастої. Всі вони прекрасно проростають навесні в насиченою вологою грунту. За 15 днів до холодів можна висадити і сівок: цибулини садять щільніше і глибше, ніж звичайно.зелень цибулі
 7. Часник. Озимий часник дає більші головки і зубчики. Висаджують зубчики на глибину близько 5 см до першої половини листопада.
 8. Пастернак. Підзимовий посів підвищує схожість насіння. Сіють його на глибину 2 см, ущільнення.
 9. Кріп. Сіють його густо при вже усталеному похолоданню. Денні температури не повинні перевищувати +3 градусів. 
 10. Петрушка. Сходи переносять морози до -9 градусів, добре сходять після стратифікації.
 11. Коріандр. Культура добре переносить морози, тому насіння сіють вже по схопленого морозами землі. 
 12. Салат. Ранній, соковитий урожай без додаткового догляду можна отримати при посіві під зиму, коли температура не піднімається вище +2 градусів.
 13. Рукола. Насіння висівають при температурі близько 0 градусів, більш щільно і глибше, ніж зазвичай.
 14. Салатна гірчиця. Сіють її по стійким морозів, інакше насіння може зійти ще до приходу зими.
 15. Щавель. Культура дає ранні дружні сходи при підзимному посіві. Закладають насіння в грунт на 1 см.
 16. Селера. Найчастіше восени сіють листові різновиди, проте серед кореневих також є відповідні сорти. Сіють насіння на глибину до 2 см, густо.
 17. Фенхель. Восени проводять загущену посадку насіння, закладаючи їх на глибину до 2 см в один або два ряди.
 18. Шпинат. Насіння висівають по стійкому морозцеві, щоб насіння не проклюнулося в поточному році.

Садити під зиму можна навіть ранню картоплю, щоб отримати продукцію вже в травні-червні. Однак такий спосіб посадки не дуже поширений серед садівників.

Коли висаджувати під зиму

Щоб сходи проросли ранньою весною, а не перед зимовими холодами, важливо дотримуватися термінів висадки насіння. Правильність термінів багато в чому залежить від погодних умов, прогнозованих температур і від досвіду садівника. посадка на грядці

Насіння після висіву повинні насититися вологою, але не зійти. Якщо після посіву температура навіть на кілька днів підніметься до + 5 ... + 10 градусів, сіянці неодмінно зійдуть і загинуть при похолоданні.

Але і запізнюватися з посівом не варто: із промерзлої землі не вийде розбити на рядки.

Кращими умовами для посіву вважається утворення на поверхні грядки кірки з підмерзлою землею. Температура повітря і грунту не повинна триматися близько 0 градусів. Відлиг в прогнозі вже бути не повинно.

При холодній, короткій осені висадку починають вже в кінці жовтня. Якщо осінь затяжна, суха і тепла, то висадку можна відкласти навіть до другої половини листопада.

При посіві озимих культур важливо знати секрети їх посадки. Вони дозволять уникнути поширених помилок, що призводять до відсутності сходів навесні.

Особливості посіву під зиму

Щоб навесні озимі культури порадували садівників дружними ранніми сходами, слід враховувати особливості підзимного посіву.

Секрети посадки під зиму:

 • Для підзимних посівів вибирають відкрите, сухе місце без застою талої вологи. Сніг з грядки навесні повинні сходити швидко.вкрита грядка
 • Підготувати грядки потрібно заздалегідь, не менше ніж за 2-3 тижні до посівів. За цей час земля осяде, а поживні речовини з добрив рівномірно розподіляться по грунту.
 • Насіння перед посівом не замочуйте, оскільки це стимулює появу паростка. Ніжні сходи загинуть з першими морозами, не дочекавшись весни.
 • Насіння важливо сіяти густіше і глибше, ніж при весняному посіві. Норму висіву необхідно збільшити на 15-20%. Закладати насіння потрібно на 2-5 см в залежності від культури. При недостатній глибині насіння загинуть від морозів.
 • Після сходу снігу навесні слід обережно розпушити посадки, інакше сходи не зможуть «пробитися» через щільну кірку, загине від недостатнього газообміну.
 • Навесні ранні сходи слід захистити додатковим парником із спанбонду. Це вбереже сходи від нічних заморозків і наблизить дозрівання врожаю.

Посів культур під зиму - простий спосіб отримання раннього врожаю зелені і овочів. Підзимова посадка не завдасть клопоту: насіння не потрібує передпосівної обробки. Досить посіяти їх на достатню глибину, а навесні утеплити при необхідності нетканим матеріалом.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід