Перші весняні роботи у саду і на ділянці

Весна — пора пробудження природи після холодів. А це означає, що у садівників і городників розпочинається період підготовки ділянки до нового сезону. Погода ще мінлива і непередбачувана, але багато робіт не терплять зволікання. Про те, що саме слід робити в першу чергу навесні, ми й розповімо в цьому матеріалі.

Прибирання після зими

З ретельного генерального прибирання ділянки слід починати весну. Після того, як розтане сніг, необхідно прибрати торішнє листя та інше сміття. Звільнена від зів'ялої рослинності земля швидше прокинеться і на ній швидше з'являться нові молоді сходи. Але ґрунт повинен добре підсохнути, що б ходити по ньому можна було безперешкодно. Але, по можливості, радимо переміщатися по спеціально обладнаним садових доріжках. Іноді сніг в деяких місцях довго не тане. Перемістіть його в теплицю. Тала вода дуже корисна для ґрунту.

Зібрані рослинні залишки можна знищити або ж використовувати для приготування компосту або як матеріал, що мульчує. Неорганічне сміття не можна спалювати, його утилізують в сміттєвих контейнерах. Забираються всі укривні матеріали, які захищали теплолюбні рослини від вимерзання взимку.

Мульчування та удобрення ґрунту

Весняний період найбільш сприятливий для внесення в ґрунт добрив органічних і мінеральних. Приступати до процедури можна після сходу снігу. Органіка — це гній, перегній, пташиний послід, торф, компост, Курник, Аргумин. Органіка добре розпушує ґрунт і містить багато поживних речовин. Але вносити її потрібно акуратно, особливо це стосується гною і посліду, що не перепріли. Найкраще на родючість ґрунту впливає перегній. Його розсипають по ділянці в кількості 10 л відро на 1 кв. м за 3-4 тижні до перекопування землі.

З мінеральними добривами працювати легко, вони реалізуються в концентрованому вигляді. Потрібно строго дотримуватися інструкції з дозуванням, рекомендованої на пакуванні. Найважливіше добриво для саду та городу навесні — азотне. Цей елемент необхідний для нарощування рослинами зеленої маси. Рекомендуємо використовувати сечовину, аміачну селітру.

Важливо! При використанні для удобрення ґрунту органіки не слід додатково застосовувати азотні мінеральні добрива. Це викличе надлишок азоту в ґрунті, що небажано для рослин.

Калій і фосфор також необхідні для городніх і садових культур. Навесні вносять суперфосфат, подвійний суперфосфат, Плантафол.

Мульчування ґрунту — ефективний засіб органічного землеробства. З його допомогою зменшується випаровування вологи, ґрунт захищається від розмивання, зберігається і поліпшується його структура, попереджається утворення кірки, пригнічується проростання бур'янів, поліпшуються мікробіологічні процеси, що відбуваються в ґрунті.

Як мульчу використовують компост, перегній, солому, сіно, опале листя, хвою, тирсу або ж неорганічні матеріали — агротекстиль. Мульчувати ґрунт навесні занадто рано не варто. Мульча уповільнює процес прогрівання ґрунту, тому потрібно дочекатися, коли температура ґрунту досягне 12 С. Мульчу торішню, що залишилася на грядках, також слід прибрати з тієї ж причини. В першу чергу мульчують пристовбурні кола дерев і чагарників. А на грядках мульча укладається пізніше, одночасно з висадкою рослин в ґрунт.

Догляд за плодовими деревамим

Навесні повністю видаляються всі сухі та аварійні дерева. Ця процедура оздоровлює сад і звільняє місце для посадки нових саджанців дерев і кущів. Забирається і молода поросль від коренів дерев. Вона загущує сад і відтягує на себе соки дерев. Видаляють поросль вирубкою під корінь тесаком або сокиркою.

На наявних деревах і чагарниках видаляють хворі, сухі та слабкі пагони. Зрізи виконуються гострим і продезінфікованим інструментом. Місця зрізів обробляють садовим варом, це сприяє їх швидкому затягуванню. Стовбури та гілки ретельно оглядають на предмет пошкоджень. Якщо виявлені морозобоїни та тріщини, то їх зачищають і дезінфікують знову ж за допомогою садового вару.

Також в цей період можна прорідити крону, позбавивши дерево від густоти. Формують її таким чином, щоб сонячне світло проникало до кожної гілці, а також до рослин, що знаходяться в пристовбурних колах.

Якщо на стовбури дерев не була нанесена побілка восени, то потрібно зробити це ранньою весною. Побілка захистить їх від шкідників, які скоро прокинуться. Коли температура повітря підніметься вище 5-6 С, слід обприскувати плодові дерева і чагарники інсектицидами. Важливо зробити це до появи перших листочків.

Обробка клумб з багатолітниками

Ці рослини не вимагають щорічної посадки й поновлення, але догляд їм необхідний. Клумби з багатолітниками очищають навесні, прибирають всі відмерлі залишки. Також прибирають мульчу та укривні матеріали, якщо вони були, акуратно розпушують ґрунт. Підгодування проводять, перш за все азотними добривами. Зручно використовувати комплексні добрива, розраховані на ту чи іншу групу рослин.

Весна — найкращий час для поділу багаторічників, квітучих в кінці літа й восени. Це необхідно для того, щоб омолодити рослини та отримати новий посадковий матеріал.

З початком вегетації рослини з метою профілактики грибкових захворювань слід обприскувати фунгіцидами системної та контактної дії (ХорусТопаз). Для профілактики кореневих гнилій проливають ґрунт фунгіцидами Фундазол, Максим, Превікур Енерджі.

Весняне оновлення газону

Щоб газон весь майбутній сезон радував око, був красивим і доглянутим, потрібно навесні провести комплекс заходів. Сюди входить: підживлення, вичісування, аерація.

Підживлення в цей період часу необхідне азотне (карбамід, азотна селітра). А ось комплексні добрива, азот, калій, фосфор і мікроелементи, краще вносити пізніше, на початку травня. Добрива вносяться після сходу снігу, до того, як з'являться перші паростки. Добрива рівномірно розподіляються по газону. Зручно це робити за допомогою ручного розпилювача.

Через 10-14 днів після внесення добрива необхідно провести вичісування газону. Садовими граблями прибирають опале листя і суху траву, видаляють "повсть", що утворилася за зиму, і руйнують кірку на поверхні. Після очищення виконується аерація газону. Це процедура проколювання гранту для відкриття доступу повітря до коріння. Для аерації використовують спеціальні аератори або садові вила.

Рекомендується також весняна обробка газону фунгіцидами для захисту від появи небезпечних грибкових захворювань, зокрема — снігової плісняви.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід