Трипси на рослинах: як боротися і які препарати використовувати

порадиУ кожної садової культури є свої вороги - комахи-шкідники. При відсутності своєчасних обробок вони здатні повністю знищити врожай плодово-ягідних і овочевих культур, знизити декоративність квітів. Як позбутися від трипсів на рослинах?

Як виглядають трипси на рослинах

Трипси - шкідливі комахи, що вражають будь-які культури - зернові, плодово-ягідні, овочеві та кімнатні. Маленькі комахи відрізняються стійкістю до несприятливих умов, а завдяки не великим розмірам часто залишаються непомітними для садівника.

Впізнати трипси можна по ряду особливостей:

 • довжина тулуба в залежності від різновиду комахи становить 0,5-14 мм, в середньому - близько 2-3 мм;
 • дорослі особини мають невеликі, часто недорозвинені крила;
 • колір комахи може бути будь-яким - чорним, коричневим, сірим, бордовим і навіть жовтуватим;білі личинки на листку
 • короткі тонкі кінцівки забезпечують швидке пересування комахи і міцне присмоктування до поверхні листа.

Шкідник надзвичайно плідний: за сезон може з'явитися до 15 поколінь, в кожній кладці - до 100 яєць.

У своєму розвитку трипси проходять кілька стадій: з яйця вилуплюється личинка, яка через 1-2 тижні стає німфою - безкрилою рухомою особиною. Ще через 2-3 тижні німфа стає дорослою комахою, здатною перелітати на невеликі відстані.

Комаха може довгий час залишатися непоміченою. Справа не тільки в невеликих розмірах: шкідник добре ховається на нижній частині листя, в бутонах, на нижній частині стебла. Трипси живуть великими колоніями, в яких проживають як личинки, так і дорослі комахи.

Якої шкоди завдають трипси

З настанням стійкого тепла трипси вибираються з укриття і відкладають яйця на молодих листках. Соком живляться і личинки, і дорослі шкідники.

Існують сотні видів цієї комахи, проте найбільш небезпечними для саду є:

 • західний квітковий трипс здатний знищити будь-які кімнатні та садові рослини;трипси на трояндах
 • тютюновий трипс вражає овочеві культури і тютюн;
 • цибулинний трипс селиться на цибулинних культурах;
 • разноядний трипс знищує квітки і зав'язі практично будь-яких рослин;
 • трояндовий трипс вражає культури сімейства Трояндоквіткових; декоративний трипс надає переваги кімнатним культурам, але може завестися і в саду;
 • пшеничний трипс живиться соком злакових рослин.

Залежно від виду трипси можуть живитися соком листя або стебел, проколюючи оболонку клітин. На листових пластинах з'являються жовті або прозорі плями, сріблясті ділянки. Стебла, квітки і бруньки деформуються. Рослини зупиняються в розвитку і поступово гинуть.

Інші різновиди комахи пошкоджують квітки. Вони харчуються пилком або соком суцвіть, приводячи до їх осипання і відсутності врожаю. Під час цвітіння для обробки важливо вибирати препарати, безпечні для бджіл.

Оскільки імунітет рослин ослаблений шкідником, підвищується ризик їх зараження грибковими захворюваннями. Спори небезпечних грибків переносять самі трипси. Тому інсектицидну обробку рекомендується поєднувати з фунгіцидної.

Боротьба з трипсами: ефективні препарати

Проживаючи колоніями, шкідник швидко заражає садові культури, мігруючи з однієї рослини на іншу.трипси на кімнатних квітах

При перших ознаках ураження рослин трипсами, слід негайно провести обробку інсектицидами. Необхідно вибирати препарати, діюча речовина яких згубна для конкретного шкідника.

До найнадійніших засобів від трипсів відносять:

 • Прованто Отек - відомий інсектицид для обробки овочевих, плодово-ягідних і зернових культур від ряду гризуть і сисних шкідників.
 • Прованто Максі - препарат гарантовано позбавить від трипсів на рослинах.
 • Прованто Вернал - ефективний препарат від шкідливих комах на всіх видах садових культур.
 • Моспілан - потужний японський інсектицид від поширених садових шкідників.
 • Каліпсо - системний інсектицид проти трипсів та інших шкідників на садових культурах.
 • Енжіо - новинка від всесвітньо відомої компанії «Сингента». Засіб містить дві діючі речовини, завдяки чому культури гарантовано захищені від шкідників надовго.
 • Актеллік - популярний засіб від трипсів можна використовувати для обробки садових і кімнатних культур.
 • Ексірель - новий надійний інсектицид підходить для обробки овочевих культур.
 • Вертімек - дієвий інсектоакарицид, що не залишає жодного шансу шкідливих комах.
 • Синерид - системний інсектицид можна використовувати для обробки культур навіть в період цвітіння.

Проводити обробки слід в найбільш ранні терміни після виявлення шкідника. Обприскувати слід не тільки уражену рослину, але і сусідні: велика ймовірність їх зараження.трипси на пшениці

Серед безпечних, біологічних засобів захисту проти трипсів ефективні:

 • Фітоверм - один з найпопулярніших препаратів від комах-шкідників. У його складі лише натуральні компоненти - особливі грунтові мікроорганізми. Обробку проводять дворазово з інтервалом 5-10 днів.
 • Актофіт - потужний біологічний інсекто-акарицид позбавляє від широкого спектру шкідників, в т.ч. від трипсів. Діюча речовина - грунтові грибки, що призводять до загибелі комах вже на 2-3 добу.
 • Капут - унікальний препарат з подвійною дією: інсектицидною і акарицидну. Шкідники гинуть масово на 5-6 день з моменту обробки.

Робочий розчин готують згідно з рекомендаціями виробника, зазначеним на упаковці препаратів. При обприскуванні і роботі із засобами обов'язково дотримуються всі заходи особистого захисту.

Трипси - одні з найнебезпечніших комах, оскільки вони в короткі терміни здатні залишити дачників без врожаю. Проводити профілактичні обробки від шкідника слід вже при встановленні стабільного тепла +10 градусів. Препарати для обприскування обов'язково чергують, щоб не викликати у комахи звикання до діючої речовини.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід