Місячний календар садівника-городника на листопад 2023

Місячний календар
садівника та городника
Листопад 2023
– день сприятливий для посадки рослин; – не варто садити і пересаджувати рослини; – нейтральний день, за необхідності можна садити рослини.

– день сприятливий для посадки рослин;

– не варто садити і пересаджувати рослини;

– нейтральний день, за необхідності можна садити рослини.

1 листопада, середа
 Спадаючий Місяць у Близнюках


Листопад може бути вітряним, тому переконайтеся, що нещодавно посаджені кущі, дерева та високі багаторічники добре підв’язані. Сильний вітер не дасть добре вкорінитися рослинам, а це означає затримку у розвитку і плодоношенні. Звісно, бажано підв’язувати саджанці ще на етапі посадки, щоб ненароком не травмувати кореневу систему. Садити рослини в цей день небажано. Місяць у цьому знаку сприяє обрізці. Збирайте врожай для тривалого зберігання у свіжому вигляді.

2 листопада, четвер
 Спадаючий Місяць у Раці


Це останній шанс посадити більшість цибулинних квітів і найкращий час для осінньої посадки тюльпанів. Якщо в саду немає місця, а хочеться, аби весна прикрасила вашу ділянку ніжними горнятками, спробуйте посадити тюльпани у вазони. Наша порада: для вазонів обирайте низькорослі сорти – вони найбільш виграшно виглядають при контейнерному вирощуванні. У цей день можна садити рослини. Хороший день для поливу. Врожай збираємо на нетривале зберігання.

3 листопада, п’ятниця
 Спадаючий Місяць у Раці


Зазвичай ще не пізно посадити озимий   часник і цибулю – головне, щоб ґрунт не промерз і не очікувалися довгі заморозки впродовж хоча б двох тижнів. Озима посадка овочевих культур   має низку переваг, головна серед яких – більш раннє отримання врожаю. Читайте детальніше про посадку часнику на зиму, про переваги і особливості осінньої посадки. Сприятливий день для посадки і пересадки рослин, поливу. Врожай збираємо для швидкого вживання.

4 листопада, субота
 Спадаючий Місяць у Леві


Краще не садити рослини. Натомість краще знайдіть час, щоб упорядкувати насіння, яке збираєтеся посадити навесні. Це значно спростить вам життя весною. Відсортуйте і підпишіть будь-які залишки або напівпорожні пакети з насінням і викиньте прострочене – його вирощування не варто зусиль. Уважно огляньте насіння на предмет пошкодження пліснявою і, за необхідності, обробіть протруйником або розчином марганцівки. Обробіть усе насіння, яке могло підхопити цвіль.   Хороший день для обрізки рослин, збирання врожаю на довге зберігання.

5 листопада, неділя
 Спадаючий Місяць у Леві


Також несприятливий для посадки день. Ще одне корисне завдання: почати планувати овочеві грядки на наступний сезон, щоб забезпечити хорошу сівозміну. Важливо не вирощувати один і той же тип культур на одній ділянці щороку, оскільки це може призвести до накопичення шкідників і хвороб в ґрунті. Переміщуйте їх хоча б щороку. Читайте докладніше про сівозміну і про сумісність рослин. Сприятливий день для обрізки, збирання врожаю на тривале зберігання.

6 листопада, понеділок
 Спадаючий Місяць у Леві


Не слід саджати рослини. У листопаді вже варто обмежити полив кімнатних рослин, адже вони не споживають стільки води, як навесні і влітку. Також тепер, коли вже включене опалення і повітря стало сухішим, варто хоча б раз на тиждень обприскувати листя вазонних рослин. Не те щоб вони без цього не виживуть, проте почуватимуть себе явно краще, і ви це помітите. Хороший день для обрізки рослин, збирання врожаю для довгого зберігання у свіжому вигляді.

7 листопада, вівторок
 Спадаючий Місяць у Діві


Нейтральний день. Можна саджати рослини. Серед іншого наведіть лад на клумбах з багаторічниками: обріжте непривабливі і зів’ялі пагони рослин. Залишати слід такі, які мають гарні сухі суцвіття або насіння. Перші будуть цікаво виглядати після снігопадів і під інеєм, а насіння є кормом для птахів взимку. Морозочутливі багаторічники вкрийте шаром листя.

8 листопада, середа
 Спадаючий Місяць у Діві


Нейтральний день. Можна за бажання саджати рослини. У саду, якщо ще цього не зробили, огляньте дерева на наявність муміфікованих плодів і позбавтесь від них. Це на 100% хворі плоди, що були уражені інфекціями чи шкідниками. З цих осередків хвороби активно розповсюджуватимуться по деревам навесні. Такі плоди краще не утилізувати в компості, а збирати в окрему ємність і винести сусіду на ділянку в ліс.

9 листопада, четвер
 Спадаючий Місяць у Терезах


Нейтральний день. Потурбуйтесь про чутливі до морозу дерева, такі як персики. Їхні стовбури варто обгорнути соломою або агроволокном. Можна вкрити і ожину. Дворічні пагони, які цього року дали плоди, зрізаємо, а цьогорічні пагони кладемо на землю і накриваємо зрізаними пагонами і сухим листям або ж агроволокном. Для ожини такі заходи необхідні лише за прогнозу холодної зими, а ось персики у всіх областях України окрім південних однозначно слід додатково захищати, щоб додатково не ослаблювати і без того не дуже пристосовані до нашого клімату дерева.

10 листопада, п’ятниця
 Спадаючий Місяць у Терезах


Нейтральний день. Можна, за необхідності, садити і пересаджувати рослини. Ґрунт навколо рослин з неглибоким укоріненням (рододендрони, магнолії, верес і гортензії) мульчують сосновою корою товщиною 10-15 см. Мульчування не тільки захищає коріння рослин від промерзання, але й зменшує випаровування води з ґрунту. Це явище небезпечне для також хвойних і листяних вічнозелених рослин, які в’януть взимку через недоступність води у верхньому шарі промерзлого ґрунту і надмірне випаровування через інтенсивне сонячне освітлення.

11 листопада, субота
 Спадаючий Місяць у Терезах


Можна за необхідності саджати і пересаджувати рослини. Але краще займіться прибиранням території. Зокрема, якщо маєте плівкові неопалювані теплиці, зніміть з них плівку. Це бажано зробити, щоб плівка прослужила вам якомога довше. Власне, плівка не дуже дорога, але це допоможе зекономити фінанси навесні. Парники і тунелі під агроволокном можна не прибирати – це доволі витривалий матеріал.  

12 листопада, неділя
 Спадаючий Місяць у Скорпіоні


Сприятливий день для поливу, посадки рослин. Садимо зелень на підвіконні для нагальних потреб, а на дворі до промерзання землі можна посіяти моркву, петрушку, кріп і ревінь для самого раннього весняного врожаю. Насіння, поміщене в добре перекопані грядки, швидко сходить навесні. Вносимо добрива.

13 листопада, понеділок
 Молодик у Скорпіоні


За Місячним календарем, на молодик краще дати відпочити і рослинам, і собі. Знайдіть собі якесь необтяжливе заняття. Наприклад, потурбуйтеся про птахів перед зимою. Птахи – наші союзники в боротьбі зі шкідниками, які знищують рослини в нашому саду. Варто повісити годівницю на дерево і насипати туди в зимові місяці насіння і крихти хліба. Тільки не вішайте дуже низько, інакше ви подбаєте про котів.

14 листопада, вівторок
 Зростаючий Місяць у Стрільці


Нейтральний день, за необхідності можна саджати рослини. Якщо погода дозволяє, краще займіться ґрунтовими роботами. Зокрема перекопайте ґрунт на грядках. Осіннє перекопування зменшує кількість ґрунтових шкідників, зокрема дротяників. Перекопування можна сумістити з внесенням добрив. Як мінеральних, так і органічних, наприклад, компосту.

15 листопада, середа
 Зростаючий Місяць у Стрільці


Нейтральний день. Навідайтеся у льох, перевірте чи добре зберігається врожай. Фрукти з ознаками плісняви слід вилучити і залежно від ступеню пошкодження відправити на переробку або на смітник. Сусідні плоди, які не мають цвілі, але цілком можуть бути вже ураженими нею, теж бажано переробити або заморозити. Хороший день для заготівлі на зиму, консервації.  

16 листопада, четвер
 Зростаючий Місяць у Скорпіоні


Хороший день для посадки рослин. У листопаді можна висівати багаторічники, насінню яких не завадить стратифікація (тобто період охолодження). За посадки навесні для кращого проростання насіння цих квітів зазвичай попередньо охолоджують, а так за вас попрацює природа. Сприятливий день для поливу, внесення добрив.

17 листопада, п’ятниця
 Зростаючий Місяць у Скорпіоні


Сприятливий день для посіву і пересадки, внесення добрив. Не забудьте перед зимою побілити дерева для захисту як від шкідників, так і від сонячних опіків кори (попри малу кількість сонця взимку таке трапляється через те, що на деревах нема листя, яке б утворювало тінь, плюс сонячні промені відбиваються додатково від снігу і перегрівають темну кору). Особливо актуальна побілка для молодих дерев.

18 листопада, субота
 Зростаючий Місяць у Скорпіоні


Хороший день, щоб що-небудь посадити. До речі, зверніть увагу на міцелій грибів. Особливо актуально для тих, у кого на ділянці є пеньки плодових дерев, а корчувати їх не хочеться – там чудово приживаються опеньки. Усе, що потрібно – висвердлити у деревині кілька отворів і закласти туди міцелій. Якщо грибниця приживеться, уже наступного року вас порадує урожай смачних грибів, на які не треба полювати в лісі. Кажуть, опеньки чудово приживаються і на живих плодових деревах, але їх якось шкода. Хороший день для поливу. Врожай збираємо для швидкого вжитку.  

19 листопада, неділя
 Зростаючий Місяць у Водолії


Коли Місяць в цьому знаку, не варто щось садити чи пересаджувати. Сприятливий день для обрізки. Продовжуючи тему пеньків на ділянці: якщо гриби вас не цікавлять і ви хочете позбутися пенька без зайвих зусиль, скористайтесь наступним способом. У деревині свердлом великого діаметру свердлять якомога більше отворів на максимально можливу глибину. В отвори закладають добриво з великою кількістю азоту. Найкраще підходить карбамід. Отвори заливають водою, а сам пеньок накривають пакетом. Хімічна реакція розкладання добрива призводить до швидшого руйнування деревини. Але процес не швидкий і результати будуть лише навесні-влітку.  

20 листопада, понеділок
 Зростаючий Місяць у Водолії


Хороший день для обрізки рослин. Зокрема, огляньте свій газон. Хоча останню стрижку газону зазвичай проводять у жовтні, за теплої погоди трава продовжує рости в листопаді. У цьому випадку знову коротко підстрижіть газон, щоб навесні він мав найкращий вигляд. Не забудьте почистити леза і злити паливо з газонокосарки перед зимою – останнє особливо важливо, якщо не хочете шукати бак на заміну. Рослини не садимо.

21 листопада, вівторок
 Зростаючий Місяць у Рибах


Чудовий день для посадки рослин. На підвіконні садимо петрушку, цибулю та шніт-цибулю на перо в горщики чи, у випадку цибулі, в ємності з водою, щоб мати доступ до зеленини під рукою і зайвий раз не ходити в магазин за нею. День сприяє посадці і підживленню рослин.

22 листопада, середа
 Зростаючий Місяць у Рибах


Місячний календар садівника-городника для цього дня віщує сприятливі умови для поливу і посадки рослин. У відкритий ґрунт ще можна сіяти насіння маку. Можна посадити також лікарські трави, багаторічні квіти.

23 листопада, четвер
 Зростаючий Місяць в Овні


Нейтральний день. Можна саджати рослини. Якщо в саду мало роботи, варто використовувати вільний час для ретельного прибирання та догляду за садовим інвентарем, меблями та елементами декору. Зокрема дерев’яні меблі та декор краще захисти від потрапляння вологи і наступного пошкодження від морозу відповідними засобами – фарбою чи олією. Або ж відправити на зберігання під накриття чи в сарай.

24 листопада, п’ятниця
 Зростаючий Місяць в Овні


Нейтральний день. Не забудьте підготувати виноград до зими. Один з найважливіших заходів – це укриття неморозостійких сортів і молодих саджанців. Останнім часом зими теплі, але про всяк випадок варто підстрахуватися. Слід максимально низько опустити лозу і прикрити її соломою, лапником або землею. Не використовуйте матеріали, що не пропускають повітря. Серед хатніх справ – хороший час для консервації, заморожування врожаю.

25 листопада, субота
 Зростаючий Місяць у Тельці


Хороший день для посадки і пересадки рослин. Також сприятливий для поливу і внесення добрив. Щодо останніх – вже варто зменшувати дозу або взагалі припиняти внесення добрив на більшості кімнатних рослин. Вони також мають період спокою, коли майже не беруть поживні речовини з землі, а надлишкове удобрення набагато гірше за недостатнє підживлення, оскільки може призвести до хімічних опіків коріння.

26 листопада, неділя
 Зростаючий Місяць у Тельці


Сприятливий день для посадки і пересадки рослин. Хороший день для поливу. Востаннє до весни зверніть увагу на газон. Напередодні зими дуже важливо використовувати спеціальні осінні добрива, які не стимулюють ріст трави, натомість зміцнюють кореневу систему.

27 листопада, понеділок
 Повний Місяць у Близнюках


Повний Місяць не сприяє роботі з рослинами та й роботі взагалі. Перепочиньте і дайте відпочинок рослинам.

28 листопада, вівторок
 Спадаючий Місяць у Близнюках


Хороший день для обрізування дерев і кущів. Садити рослини не можна. Якщо ще немає заморозків, займіться заготівлею живців декоративних і плодових кущів, як ось форзиції, жасмину, кизилу, жимолості та інших. Живці беремо з однорічних пагонів. Довжина кожного має бути 15-20 см. Ставимо живці в ємність з вологим піском, яку на зиму переносимо в прохолодне місце (наприклад, підвал). Навесні їх можна буде садити в ґрунт. Збираємо врожай на довготривале зберігання.

29 листопада, середа
 Спадаючий Місяць у Раці


Хороший час для посадки і пересадки рослин. Сприятливий день для поливу. Пізній листопад з плюсовою температурою вдень і вночі – хороший час для посадки троянд. І в фінансовому сенсі також. На кінець сезону магазини намагаються розпродати залишки саджанців і максимально знижують ціни. Троянди переважно витривалі до холоду, але про всяк випадок посаджені у такий пізній час саджанці варто замульчувати і прикрити на зиму.

30 листопада, четвер
 Спадаючий Місяць у Раці


Сприятливий день для посадки рослин і для поливу. Якщо переносите якісь рослини з саду додому, обов’язково перевірте їх на наявність хвороб і шкідників. У разі потреби обробіть їх інсектицидом чи фунгіцидом. Бажано це робити заздалегідь, аби зайвий раз не контактувати з хімією при перенесенні і препарат встиг подіяти, а ви не несли патогени, які можуть заразити домашні рослини.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід